Jinekomasti – Erkek Meme Büyümesi

Jinekomasti kelimesi “kadın memesi” anlamına gelir. Latince de jineko: kadın, masti ise; meme demektir .

Dilimize jinekomasti; “kadın tipi meme” olarak çevrilir. Sadece meme dokusunun veya sadece yağ dokunun artışı olabileceği gibi her iki dokununda artışı söz konusu olabilir. Hangi tip büyümenin jinekomasti görüntüsüne neden olduğu ancak muayene veya ultrasound ile anlaşılacaktır. Çocukluktan beri var olan bir büyüklük ve belirginlikten bahsediliyor olması, bu görüntünün sosyal hayatı etkiliyor olması ciddi ve sıkıntılı bir durum yaratmaktadır. Bazı kişilerde bu sosyal baskı psikolojik gelişimde öz güven azlığı gibi etkileri de beraberinde getirebilir.

   Jinekomasti neden oluşur ?

Jinekomasti %99 nedeni bilinmeyen bir problemdir. Direk olarak jinekomastiye neden olduğu bilinen bazı ilaçlar ve hastalıklar vardır. Bunlar uzun süreli kullanılan mide ilaçları, kronik böbrek ve karaciğer hastalıklarıdır. Her memesi büyük erkekte bu rahatsızlıkların olması gerekmez. Yukarda saydığım nedenler jinekomasti nedenlerinin review sadece %1-2′sini oluşturduğu için doktorunuz ancak böyle bir durumdan şüphe duyarsa sizden ileri tetkikler isteyecektir. Jinekomasti yani erkek meme büyümesi rahatsızlığı düşündüğünüz kadar az görülen, sadece siz de olan bir rahatsızlık değildir. Toplumda jinekomasti oldukça yaygındır ve sık yaptığımız estetik müdahalelerden biridir.

   Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Tedavisi jinekomasti görüntüsüne neden olan dokunun tipine göre değişmektedir. Ama liposuction jinekomasti tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. Büyümenin nedeni yağ dokusu ve meme dokusu ile birlikte yağ dokunun artışı ise tek başına liposuction çok iyi sonuçlar vermektedir. Sadece meme dokusunun artışı söz konusu ise liposuction yeterli olmaz ve bir miktar meme dokusunun çıkarılması gündeme gelebilir. Bu planlama sadece bir plastik cerrah tarafından muayeneniz sonrasında kesinleşecektir.

Sizin için zor ve ağrılı bir ameliyat değildir. 1-1,5 saat süren bir operasyon sonrasında sıkı bir bandaj veya korse ile çıkarsınız ve gece hastanede kalmanız genellikle gerekmez.

Korseyi 15-30 gün kullanmanız istenebilir. İlk bir hafta yakın sonra daha uzun aralıklarla takip edilirsiniz. Normal hayatınıza dönüşünüz 3-5 gün sürebilir. Aktif spor bir aydan önce yapamazsınız. Liposuction ameliyatında ben VASER CSS kullanıyorum. Ultrasonik liposuction cihazı olan VASER uygulanan alanda yağ dokusu dışında ki hiçbir dokuya zarar vermeden yağ dokusunun erimesine neden olur ve hemen ardında VASER ile eritilen yağ dışarı alınarak operasyon sonlandırılır. Bu cihaz liposuction ameliyatında güvenlik marjını artıran bir uygulamadır.

Bir Cevap Yazın