Batık Meme Başı Problemi

Meme başı meme üzerindeki tek çıkıntılı bölümdür ve hem görsel, hem fonksiyonel, hemde cinsel yönden önemli bir doku parçasıdır. Erkek ve kadınlarda meme dokusundan uzanan süt kanallarının dışarıya açıldığı en uç kısımdır. Kadınlarda emzirme döneminde süt bezlerinde üretilen sütün bebek tarafından emilmesini sağlar. Batık olması durumu; meme dokusu içinden buraya uzanan bazı ligamentlerin kısa olmasından veya bazı uyarılarla gevşememesinden kaynaklanabilmektedir ����������������.

Elle düzeltilebilen ve düzeltilemeyen batık meme başı problemleri şeklinde ikiye ayrılır. Elle düzeltilebilen meme başı problemi olan hastalar emzirme döneminde üretilecek olan sütünde baskısıyla dışarı çıkar ve bebeklerini emzirebilirler. Ancak elle düzeltilemeyen batık meme başı problemi olan hastalarda ise bu durum emzirme döneminde de düzelmez ve bebeklerini emzirmeleri neredeyse imkansızdır.

Batık meme başı probleminin tedavisi el ve vakum ile sağlanamıyorsa cerrahidir.

Cerrahi olarak batık meme başı probleminin düzeltilmesi içinde süt kanallarının bir kısmının veya tamamının zarar görmesi ve emzirme döneminde hastanın sütünü boşaltamaması gibi durumla karşılaşması problemi ortaya çıkabilir. Seçilecek olan cerrahi teknik problemin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte hastaların emzirme yeteneklerini kaybetme ihtimallerinin olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Cerrahi işlem genellikle lokal anestezi ile ofis ortamında gerçekleştirilebilen, ilk 7-10 gün pansuman ve takip gerektiren bir operasyondur. Size uygun cerrahi yöntemi ancak muayene olduğunuz doktor söyleyecektir.

 

Bir Cevap Yazın